середу, 13 червня 2018 р.


Виховний захід
Від зернини  до тканини (KBK)

Мета.  Узагальннти знання з теми «Елементи матеріалознавства». Формувати вміння використовувати отримані на попередніх уроках знання в різноманітних ситуаціях. Поглибити знання учнів по виробництву тканини та її структурі. Викликати інтерес до навчальних дій, пов’язаних з використанням знань по виробництву тканини.
Обладнання. Зразки тканин з ситцю, макет «Квітка», таблиця, бали, настінні календарі з тканин, шапка, рукавиці, сорочка, нитки, голка з ниткою, конверти із зрасками тканин для завдань №№ 1,2,3, тринажер з запитаннями і відповідями, запитання для вікторини «Що? Де ? Коли?», види волокон: бавовна, льон,  вовна, шовк, асбест, годинник, карти для журі, секундомір, пісочний годиник.
Оформлення  дошки. Зразки тканин, макет «Квітка»
Магнітна  дошка.   Таблиця « Результати конкурсів», календар з тканин. (Додаток №1).
  

Додаток  №1
Результати  конкурсів

 Види
Конкурсів
Кількість балів у команд
«Човники»
«Ниточки»
1.Привітання команд
2.Розминка
3.Загадки
4. Завдання № 1
5.Домашнє завдання
6. Завдання № 2
7. Вікторина  «Що? Де ? Коли?»
8. Завдання № 3
9. Завдання № 4
10. Конкурс капітанів
11. Пантоміма
12. Робота на тринежері
13. Рідкісні професії



Разом:
Місце:
 Хід заняття
Вступне слово вчителя.
Кожний день будь – якої людини розпочинається з того, що вона одягається. Це столо для нас звичною справою, тому ми навіть не задумуємось над запитанням: з чого вироблено одяг? Хто  його виготовив ? Давайте на хвилину затамуємо подих, поглянемо один на одного. Скільки в світі різних речей, і більшість з них виготовлено з тканини. А самі тканини такі різноманітні – гладенькі та пухнасті, легкі та важкі, теплі та прохолодні, щільні та рідкі. Давайте  зараз помандруємо разом у світ чудових тканин. Занаття наше не звичайне. Мандрувати будемо за допомогою конкурсів. Отже, розпочинаємо урок «Від зерна до полотна». На ньому ми перевіримо ваші знання про текстильні волокна та їх виробництво. Перевіримо, чи вмієте ви використовувати знання про виробництво тканин в різних ситуаціях.
( Клас поділено на дві команди  «Човник» та «Ниточка». Обрано членів журі, які будуть оцінювати результати конкурсів та заповнювати таблиці. Зазначається, що учні, які показали відмінні знання, отримують оцінки «5»з теми)
І конкурс. Привітання команд.
Світ тканин дивний, різноманітний та чудовий. Чим краща тканина, тим кращий настрій у кожного з нас. Я запрошую команди для знайомства.

ІІ конкурс. Розминка.
Вам необхідно дати відповідь на запитання. (5 балів)
1. З чого виробляють тканини?
2. Що ми називаємо волокном?
3.Що виробляють із волокна?
4.Що таке нитка та пряжа?
5. Які волокна називаються натуральними?
6. Які вироби виготовляють з пряжі?

III конкурс.Загадки.
1 етап. Про які волокна йдеться?
a) Били мене, били, з царем посадили.( Льон )
б) Не вогонь, а печеться. ( Кропив’яне)
в) По горах та по долинах шуба та кофтина.( Вовняна )
г) Хлопчина малий в землю зайшов, синю шапку там знайшов. ( Льон )
д ) Із земельки виростаю та увесь світ одягаю.( Бавовняне )
ж) В білій хатці він живе, тонку ниточку пряде. ( Шовкове )

2 етап Зверніть увагу на ці предмети.
а)  На десять братів двох щуб вистачає. ( Рукавиці )
б)  Сиджу верхом, не знаю на кому. Знайомого зустріну – вклонятися  стану. ( Шапка )
в) Дуйся не дуйся, а через голову сунься. ( Сорочка )
г) Біжить свинка золота – спинка, носик стальний, в хвостик льняний .( Голка )
д) Я пухнастий та м який, круглий та хвостатий. ( Клубок ниток )

ІV. Завдання № 1.
З волокна отримують неперервну нитку –  пряжу. Готова пряжа потрапляє на текстильну фабрику. Там з неї виробляють тканину.
Тканину отримують шляхом переплетення ниток.
Один участок від кожної команди отримує завдання.
1 Визначте нитки основи. Вкажіть стрілкою напрямок ниток основи на
зразках тканин.
          2. Визначте нитки утка. Вкажіть напрямок ниток утка на зразках тканин.

V. Завдання № 2.
Тканини отримують шляхом переплетення ниток основи та у утка, Найпростішим типом переплетення є полотняне, тому і саму тканину часто називають полотном. Визначте тканини з полотняним переплетенняь.

VI. Домашнє завдання.
Команда « Ниточка »
                Хлопок .
Росток пробился и растет, И землю украшает. Его кустов широк разлет И солнцем он сияет, хлопок. Он благодать родных полей – Растет все выше и пышней, А семена его посей – И снова прорастет хлопок. Лежит он  белый, как туман, Дает он масло из семян. И горд народ, сдавая хлопок, Ведь пища фабрикам нужна, Нужна всегда одежда нам. (Берды Карбабаев ).

  Команда « Човник »
Ткачихи
Дива дивные ткут мастерицы Как волшебницам все им дано: Пожелают  слетаются птицы И вплетаются к ним в волокно… Феи… Феи… И как удается Спеть вам в песне своей трудовой, Как искрится в лиманах прибой, Как рассвет пробуждается  росный, Как фиалки из озера пьют? Знаю! Это же юность и весны На полотнах влюблено поют. ( М. Нагнибеда )

VII. Завдання № 3
Рівень виробництва в нашій країні дорівнює 12 млн .м 2  тканин.
Визначте бавовняні  тканини з наборів тканин.
Визначте ляняні тканини з наборів тканин.

VIIІ. Вікторина «Що? Де? Коли?»
За допомогую вовчка команди визначають запитання, на які потрібно дати відповідь за 1 хвилину.

1 сектор.

Білий парус
M.Кочнев
Летіли одного разу гуси – лебеді з синього моря над нашими краями. Летіли та все любовалися – гарна земля. А зверху їм все видно. Сонечко пригріває, на полях жито сяє, луки ковдрами ростеляються, а поміж них ліси стоять. Ніде такої краси не бачили. Посеред літа на луках білі сніги лежать та не тануть. Спустились гуси – лебеді ще та бачать, що то не сніги, а білі полотна розкинуті…
Про який вид обробки тканин іде мова?

2 сектор
Легенда
В 330 році до н.е. Олександер Македонський зіткнувся із значно переважаючими силами персів. « Вовки не рахують овець, коли зустрічаються з ними», заявив   Олександр. Він наказав своїм солдатам нанести на свій одяг плями з червоного відвару корінців морени, а потім відпочити. Вранці перські розвідники донесли, що все грецьке військо поранене та леть  рухається. Забувши всяку безпеку, перси кинулись на вдавано поранених греків. Військова хитрість Македонського вдалась. Підпустивши перське військо дуже близько, він рішучим ударом переміг ворога.
– Який зв’язок між обробкою тканин та відваром корінців морени?

3 сектор
Дикі лебеді

    Г. Х. Андерсен
… Твоїх братів можна врятувати, але чи вистачить у тебе мужності ,сказала фея. – Вода легша твоїх рук ніжних, та все ж таки шліфує камінь, але вона не відчуває болі, в неї немає серця, яке не болить від страху та болі, як твоє. Бачиш у моїх руках рослину ? Вона росте біля печер та на кладовищах. Ти нарви її, хоча твої руки вкриються пухирями від опіками: потім розімнеш її ногома, зсучеш міцні нитки, сплетеш з них 11 сорочок з довгими, рукавами, тоді ворожіння зникне.
   З яких волокон Ельза має зіткати сорочки для визволення братів?

4 сектор
Римський вчений Пліній Старший писав: « Є каміння для тканин, що росте в пуст елях Індії. Де живуть змії, де не падає дощ і тому воно звикло жити в жарі.
 – Як називається камінь – мінерал, з якого роблять тканину?
  
5 сектор
Стародавній письменник Апполоній Родовсський в книзі « Аргонавтика » Розповідає: « Язон і Медея, приплиаши в Колхіду, знайшли в долині на якому висіло руно, подібне до яблука щосяяло на вранішньому сонці.
     З яких волокон складається руно, знайдене озоном та Медеєю?

          6 сектор
          Давньогрецький історик Геродот «… цар Амазис приніс в дар Афіні Родосскій тканину, можна нитки якої складалася із 360 найтонших ниточок. Ця тканина була дорожчою за золото »
     – Що це за тканина?

VIII завдання.
     Кожна тканина має дві сторони : лицьову та виворотну. Їх визначають за малюнком, блиском, ворском, чистотою обробки.
     1. Визначте лицьову  сторону у запропонованих зразках тканин.
     2. Визначте виворотну  сторону у запропонованих зразках тканин.
ІХ завдання.
     Де ж виготовляють тканини? Тексильна промисловість – важлива галузь народного господарства України. Тканини та трикотажні полотна, швейні нитки, прядиво – головна текстильна продукція.
     1. Перерахуйте міста, в яких виготовляють тканини.
     2. Назвіть відомі фабрики з виробництва тканин.
                                                                    ( м. Рівне, м Тернопіль, м.Черкаси, м. Київ )
     3. Що цікавого ви можете росповісти про ці виробництва?

Запитання членами журі.
Що ви можете росповісти про текстильні виробництва Західної України? ( інформація або джерело її використання).

Х. Пантоміма
Тканини створюються руками людей різних професій. Кожна з команд повина відтворити трудові операції текстильників. Потрібно відгадати, про яку професію йдеться.
Команда « Човник»
     Відтворює роботу човника при пересуванні ниток.
Працюй, Працюй, машино, Пірнай, пірнай, човнику, Бо ще високо сонце І довгий мій деньок.
                                                                                ( Ткаля )
Команда « Ниточка »
     Відтворює роботу прядильниці на прялці.
Пряла наша Дуня Не товсто, не тонко, Товстіше канату Та тонше за корбу.
                                                                                ( Прядильниці )

ХІ Робота на тренажері.
      Для поглиблення знань про виробництво тканин пропоную наступний наступний конкур. Відповідайте на запитання за номерами. Коли знайдете правильну відповідь. Вставте штекер у отвір. Якщо ви відповіли  правильно, то загориться ліхтарик. ( При відсутності тренажера можна про вести цей конкурс на картах ).
      1. З чого отримують натурального волокна рослинного походження?
      2 Як називається процес, в результаті якого отримують прядиво?
                    3. Як називається процес отримання тканин?
                    4. Які нитки є нитками основи?
                    5. Що називають кромкою тканин?
                    6. Яке переплетення називається полотняним?
                    7. В чому полягає первина обробка сирцю бавовника?
                    8. Назвіть послідовність обробки льону.
                    9. Які влативості тканин відносять до гігієнічних?
                    10. Які влативості тканин відносять до фізико – механічних ?
                    11. Які властивосці тканин відносяться технологічних?
                    12. Чому бавовняні волокна називають насінними?
                    13. Чому волокна лоьну називають луб’яними?
                    14. Назвіть види обробки тканин ?
                    15. Назвіть натуральні волокна
                    16. Яка з тканин м’якша: бавовняна чи льняна?
                    17. Які чинники впливають на зношування тканин?

ХІІ. Рідкісні професії
     Талант та виняткова працелюбність українських майстрів ткацької справи сприняли тому, що українські тканини в ХІХ ст. набули широкої популярності у країнах світу. Популярними є і російські тканини. В одному з оглядів Всесвітньої  виставки в Лондоні в 1851 році йшлося: « Кубові ситці, покривала, халати та шовк московських фабрикантів Прохорових заслуговують на подяку глядачів та спеціалістів, за кордоном майже не існує таких фабрикацій та вони ще й дешевші».  На багатьох міжнародних виставках вони отримували найвищу нагороду, золоті медалі та дипломи.
     Тканини з льону,що називаються російським шовком, не мають собі рівних.
     Зіткати тканину – це ще півсправи, необхідно пройти через різноманітні види обробки  тканини, перш ніж вона потрапить до покупця. Процес обробки пов'язаний з роботою майстрів більше як 50 професій. Як не можна викинути слів з пісні, так не можна обійти хоча б один з видів обробки тканин. Про деякі з них ми сьогодні розповімо.  Ці професії вимагають найбільшої майстерності, найвищої кваліфікації та практичного досвіду.
     Шлях тканини від сирцю до товарного вигляду прослідкуємо за настінним календарем.
     Перший вид обробки – відбілювання.
     Відбілювальник тканин. Контролює якісь оброблюваної тканини, регулює, проходження всього потоку тканин через агрегат, перевіряє ступінь віджиму тканин, слідкує за покажчиками приладів. Вишуканий візерунок, тонкий орнамент, квіточки, горошки – все це фантазія художника.
     Майстер гарних тканин – художник. Його пр. праву називають творцем краси. Щоб малюнок розквітнув на полотні, необхідно намалювати  малюнок з урахуванням товщини ниток, переплетіння ниток та детально вивчити живу форму кольорів, листків та ін. Малюнок створено: від запущений у виробництво. Тепер його розробляє людина дуже рідкісної професії.
     Колорист. Розкрити на тканині задум художника, підібрати фарби так, щоб на тканині малюнок виглядав,як у заломі автора. Все це завдання колориста. Саме колорист дає малюнку путівку у життя. Художник та колорист працюють у тісній співдружності, кожен малюнок – це їх творіння. Від них малюнок потрапляє у руки кваліфікованого працівника.
     Гравер текстильного малюнка – це працівник, що за допомогою різців та голок виконує рельєфний малюнок на металі – матриці. Малюнок з матриць переноситься на стальні вали, а потім на мідні. Після того, як малюнок відтворено в металі, приступають до набивки тканин або штампування.
     Майстри штампувальної машини з штампувального валу машини переносять малюнок на тканину. Майстри  слідкують, щоб кожен вал давав чітке зображення малюнка. Тепер за долю тканини відповідає робітник, що обслуговує зрільний апарат.
     Зрільник тканин – доглядає за повною барв на тканині, Він перевіряє температуру та вологість в зрільній камері. Тепер ви вже знаєте, який довгий шлях виготовлення тканин від зернини бавовнику чи льону до чудового полотна. Та хто зна, може хтось з вас присвятить своє життя з незвичайними властивостями.

ХІІІ. Підведення підсумків
1. Слово журі. Підрахунок балів. Оцінювання переможців.
2. Питання до глядачів.